Do Berlina pojechaliśmy na weekend. Spaliśmy w całkiem przyjemnym schronisku w zachodniej części miasta - ok. 30 DEM za osobę tanio nie jest ale takie są niestety ceny schronisk w Niemczech. Zbyt dużo czasu na zwiedzanie nie mieliśmy więc skupiliśmy się na dwóch atrakcjach.

Pergamonmuseum - skupia się na zabytkach bliskiego wschodu  głównie greckich i perskich. Można dostać elektronicznego przewodnika w języku polskim i to się Niemcom chwali, nie chwali im się natomiast to że nie można oprzeć się wrażeniu że te wszystkie zabytki powinny być zwrócone do krajów z których niekoniecznie legalnie zostały wywiezione !? Ale z drugiej strony nie mielibyśmy okazji ich podziwiać a jest co - całe fragmenty starożytnych budowli przeniesione pod dach tego ogromnego muzeum.

Sanssouci Palace - zbudowany w Poczdamie w XVIII wieku przez Fryderyka Wielkiego wspaniały kompleks pałacowy z ogromnym parkiem i wieloma wspaniałymi budowlami. Stanowczo cały dzień zwiedzania. I warto przyjechać latem jak jest zielono, wtedy można pewnie dopiero docenić urok wspaniałego parku. Jedyne kwitnące roślinki jakie widzieliśmy to były krokusy.

 

 

 

POWRÓT